منو اصلی
اخبار > بیانیه مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت روز قدس


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت روز قدس

 مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت روز جهانی قدس بیانیه‌ای برای همبستگی بین ادیان برای دفاع از قدس و مردم مظلوم فلسطین صادر کرد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دراین بیانیه که مشروح آن را اینجا می خوانید آمده است؛

(همبستگی ادیان علیه تجاوز و اشغالگری)استمرار بیش از هفت دهه تجاوز و اشغالگری رژیم صهیونیست بسیاری از مردم فلسطین را از خانه و کاشانة خود آواره ساخته و ملت ستم‌دیدة فلسطین اعم از مسلمان و مسیحی در طی این دوران دشوار برای حق تعیین سرنوشت مبارزه کرده و با شهادت و اسارت ده‌ها هزار نفر از مردان و زنان فلسطینی از وطن خود دفاع کرده و پرچم مبارزه با اشغالگری را برافراشته‌اند.

اکتساب سرزمین از طریق زور و غلبة نظامی ممنوع است

دیوان بین المللی دادگستری در نظر مشورتی خود دربارة دیوار حایل اعلام کرده بود که اکتساب سرزمین از طریق زور و غلبة نظامی ممنوع است و موجد حق نخواهد بود و این مطلب مانند اصل ممنوعیت توسل به زور به یک قاعدة عرفی حقوق بین الملل تبدیل شده است دیوان به عنوان رکن قضایی سازمان ملل این نکته را واضح کرد که تعهدات جامعة بین المللی و سازمان ملل در قبال قضیة فلسطین صرفا تعهداتی اخلاقی و وجدانی نیست. تمامی اعضای ملل متحد از لحاظ حقوقی وظیفه دارند که آثار ناشی از این وضعیت نامشروع را به رسمیت نشناسند.دیوان در این نظر مشورتی تأکید کرد که شورای امنیت باید به نقض فاحش و آشکار اصول و قواعد حقوق بین الملل و به ویژه مقررات حقوق بشر دوستانه از سوی این رژیم توجه کند و اقدامات لازم را برای خاتمه دادن به این اعمال صورت دهد.

دولت آمریکا برای به رسمیت شناختن اشغالگری از معاملة قرن و الحاق سرزمینهای اشغالی حمایت می کند

افزون براین، تمامی دولتها از نظر حقوقی وظیفه دارند که از شناسایی این وضعیت غیرقانونی خودداری کنند و هیچ گونه کمک یا مساعدتی برای حفظ این وضعیت ارائه ندهند. چنانکه وظیفه دارند همکاری لازم را به منظور پایان دادن به این اقدامات غیر قانونی انجام دهند.اما در شرایط فعلی که رژیم ضد بشری ایالات متحد برخلاف تمامی مقررات بین المللی و با نقض تعهدات حقوق بشری و مقررات حقوق بشردوستانه برای به رسمیت شناختن اشغالگری از معاملة قرن و الحاق سرزمینهای اشغالی حمایت می کند، این مبارزة حق‌طلبانه اهمیتی مضاعف دارد و گرامیداشت روز جهانی قدس پاسخ وجدانهای بیدار به این رسالت ایمانی و انسانی است.

مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگها، با در نظر گرفتن این وظایف ایمانی و انسانی از تمامی رهبران دینی می خواهد که برای پایان دادن به نقض آشکار قواعد آمرة حقوق بین الملل در این مبارزة حق طلبانه مشارکت کنند و به مناسبت روز جهانی قدس با همبستگی ایمانی باتمامی مؤمنان و دین باوران، مخالفت خود را با اشغالگری رژیم صهیونیست و نقض فاحش مقررات حقوق بشردوستانه ابراز کرده، حمایت بی دریغ خود را از حقوق ملت فلسطین اعلام کنند.

انتهای پیام/م


١٣:٢٢ - 1399/02/31    /    شماره : ٧٥٠٢١١    /    تعداد نمایش : ١٣٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج